.REJESTRACJA

dlaczego wykonujemy badania techniczne?

Zgodnie z art. 81 prawo o ruchu drogowym każdy właściciel pojazdu starszego niż pięć lat ma obowiązek corocznego przeprowadzenia badania kontrolnego. Wyjątek stanowią pojazdy nowe gdzie pierwszą kontrolę należy wykonać przed upływem trzech lat od zakupu, drugą natomiast inspekcje wykonujemy nie później niż w piątym roku użytkowania.

Jak wygląda przebieg badania technicznego na stacji diagnostycznej ?

Diagnosta na stacji przeprowadza szereg czynności kontrolnych. W pierwszej kolejności sprawdzany jest numer VIN wybity na tabliczce znamionowej, który musi być zgodny z okazanym dowodem rejestracyjnym. Kolejnym etapem jest sprawdzenie układu zawieszenia oraz wykonywany jest test układu hamulcowego. Takie badanie jest przeprowadzane przy użyciu tzw. rolek hamulcowych oraz szarpaków, które stwierdzają ewentualne luzy w układzie kierowniczym. Następnie wykonuje się również test układu wydechowego mierząc dopuszczalną emisję spalin według ustawowo określonych norm. Końcowy etap diagnostyczny to kontrola oświetlenia zewnętrznego, stanu ogumienia i klaksonu.

Większość ewentualnych niezgodności jesteśmy w stanie wykluczyć sami jeszcze przed wizytą na stacji diagnostycznej. Wybierając się na stacje warto wymienić wszelkie przepalone żarówki oraz sprawdzić stan ogumienia (bieżnik opon nie może być mniejszy niż 1.6mm). Krótka inspekcja stanu technicznego pojazdu może nas uchronić przed negatywnym wynikiem badania technicznego a co za tym idzie kolejną po naprawczą wizytą u diagnosty.

Jakie są najczęstsze przyczyny negatywnego badania ?

Najczęstszą przyczyną negatywnego wyniku badania technicznego jest nieszczelność układu hamulcowego, brak kompletnego oświetlenia pojazdu oraz zdekompletowane opony o bieżniku nie spełniającym odpowiednich norm ustawowych. Do rzadziej spotykanych przyczyn należą luzy w układzie kierowniczym, źle przyciemnione szyby nie spełniające norm przewidzianych w ustawie oraz nadmierny stopień korozji stwarzający zagrożenie w ruchu drogowym.

Ale co w momencie kiedy diagnosta stwierdzi uchybienia ?

W momencie stwierdzenia nieprawidłowości diagnosta wydaje zaświadczenie z adnotacją o koniecznych naprawach. Owe zaświadczenie umożliwia nam poruszanie się pojazdem maksymalnie prze 14 dni. Jest to czas w których musimy dokonać naprawy wskazanych wad przez diagnostę. Po naprawieniu usterek należy ponownie udać się na stację diagnostyczną.

Zdarzają się sytuacje w których diagnosta może stwierdzić, iż dalsze poruszanie się pojazdem stanowi zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W takim wypadku dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany i odesłany do właściwego organu administracyjnego który go wydał. Po naprawie pojazdu czeka nas wizyta u diagnosty po aktualne zaświadczenie o dopuszczeniu do ruchu. Następnie z otrzymanym zaświadczeniem udajemy się do wydziału komunikacji po odbiór zatrzymanego dowodu.

Jakie są konsekwencje jazdy bez ważnego badania technicznego ?

Poruszanie się pojazdem bez ważnego badania technicznego jest wykroczeniem, wynika to z ustawy art. 132 ust. 1 pkt. 2 prawa o ruchu drogowym. Policjant prowadzący czynności kontrolne stwierdzając barka aktualnego przeglądu oraz dobry stan pojazdu może nakazać udanie się na najbliższą stację diagnostyczną w celu wykonania przeglądu. Po wykonaniu takiego badania należy udać się do właściwego urzędu w celu elektronicznego odblokowania dowodu rejestracyjnego.

Dodatkowo gdy podczas kontroli policjant stwierdzi, że stan pojazdu stwarza zagrożenie w ruchu drogowym zobowiązany jest zatrzymać dowód rejestracyjny oraz odesłać go do właściwego wydziału komunikacji wraz z wystawionym zaświadczeniem opisującym powód zatrzymania. Uwzględniając poziom usterki policjant może wystawić mandat w wysokości od 20 do 500 zł. O zwrot zatrzymanego dowodu możemy ubiegać się od razu po usunięciu wszelkich usterek, w tym celu po naprawie musimy udać się na stację diagnostyczną. Diagnosta po kontroli wyda stosowne zaświadczenie stwierdzające usuniecie wszelkich usterek z którym udamy się do wydziału komunikacji odebrać dowód rejestracyjny.

Jak wygląda przebieg badania technicznego po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego ?

Podczas badania technicznego diagnosta podda nasze auto wnikliwemu sprawdzeniu. Gdy nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości otrzymamy zaświadczenie o pozytywnym przejściu badania technicznego wraz z danymi identyfikacyjnymi pojazdu. Dodatkowo diagnosta wprowadzi adnotacje do systemu CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) wraz z aktualnym stanem licznika. Gdy już otrzymamy zaświadczenie należy udać się do odpowiedniego urzędu celem odebrania zatrzymanego dowodu rejestracyjnego. Po jego otrzymaniu należy ponownie udać się na stację kontroli pojazdów gdzie diagnosta podbije nam przegląd w odebranym dowodzie rejestracyjnym. Przegląd jest ważny przez okres 12 miesięcy tak jak przy każdym standardowym przeglądzie.

Podsumowanie

Badania techniczne są koniecznością i każdy właściciel pojazdu jest zobligowany do ich wykonania zgodnie z art. 81 ust. 1 prawo o ruchu drogowym. Poruszanie się bez ważnego badania technicznego w świetle prawa jest klasyfikowane jako wykroczenie, za które możemy zostać ukarani mandatem karnym. Dodatkowo gdy podczas kontroli policjant stwierdzi, że stan naszego pojazdu zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym może zatrzymać dowód rejestracyjny.

Kto może pomóc w odzyskaniu dowodu rejestracyjnego ?

Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w formalnościach administracyjnych. Warto skorzystać z usług takiej firmy jeśli nie mamy możliwości wzięcia wolnego dnia w pracy. Zachęcamy do kontaktu z przedstawicielem naszej firmy, który odpowie na wszelkie pytania dotyczące odbioru zatrzymanego dowodu rejestracyjnego.

rejestracja pojazdu

Administracja w domu nic prostrzego !

teraz zarejestrujesz pojazd lub wykonasz tłumaczenie nie wychodząc z domu.

Czytaj więcej
rejestracja pojazdu

Akcyza przez internet ! Nowość

opłać podatek akcyzowy przez internet z domu

Czytaj więcej

Obsługujemy całe województwo pomorskie

potrzebujesz pomocy w innym mieście
skontaktuj się z nami

  • GDAŃSK
  • GDYNIA
  • SOPOT
  • PRUSZCZ GD
  • KOŚCIERZYNA
  • KARTUZY
  • WEJHEROWO
  • MALBORK
  • TCZEW
  • PUCK
  • STAROGARD GD
  • WŁADYSŁAWOWO
Kontakt

Masz pytania ?

porozmawiaj z naszym konsultantem

Proszę wybrać interesujący temat i przesłać swoje dane kontaktowe, nasz konsultant skontaktuję się z Państwem i odpowie na każde pytanie.