Z dniem 1 stycznia 2020r w przepisach dotyczących nabycia pojazdu wprowadzono istotne zmiany. Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym zakłada bowiem konieczność zgłoszenia takiego faktu w terminie 30dni od daty zakupu(mowa o art. 140mb prawo o ruchu drogowym). Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku zbycia pojazdu gdzie również musimy to zgłosić.
Koronawirus z Wuhan na dzień 23.03.2020 w Polsce zainfekował już ponad 600os. z czego siedmiu pacjentów zmarło a trzynastu powróciło do zdrowia. Zagrożenie pandemią spowodowało konieczność wdrożenia odpowiednich działań zapobiegawczych. Jednym z takich działań jest ograniczenie zgromadzeń powyżej 50os. oraz apel do obywateli aby w miarę możliwości pozostali w domach. Zminimalizowanie wszelkich kontaktów międzyludzkich jest bowiem kluczowe w obecnej sytuacji i może uchronić nas przed modelem włoskim(poważna pandemią).
Obecna sytuacja zmusiła wydziały komunikacji do ograniczenia normalnej obsługi interesantów. Aby zminimalizować możliwość rozprzestrzeniania się wirusa wszystkie Zespoły Obsługi Mieszkańców wstrzymały czasowo bezpośrednią obsługę mieszkańców. Od poniedziałku 16 marca większość czynności administracyjnych wykonywanych w urzędzie zostanie zawieszona aż do odwołania.
Wyjątek stanowić tu będą wszelkie sprawy związane z pochówkiem na cmentarzach komunalnych oraz zgłoszenia zgonów i narodzin(dot. wyłącznie osób składających oświadczenie o uznanie ojcostwa). Referat rejestracji pojazdów dopuszczać do ruchu będzie pojazdy wyłącznie fabrycznie nowe po uprzednim kontakcie telefonicznym. Wszelkie inne pojazdy z rynku wtórnego(sprowadzone, krajowe) nie będą rejestrowane aż do odwołania.
Związek Powiatów Polskich przygotował opinie prawną która ma na celu opis wpływu epidemii koronawirusa na możliwość dotrzymania ustawowych obowiązków. Wynika z niej jasno że niedopełnienie obowiązków wynikających z dostosowania się do zaleceń władz publicznych oraz ograniczeń w pracy właściwego wydziału komunikacji zwalnia nas z ustawowego obowiązku. To oznacza że kierowcy którzy nie dotrzymali terminu nie muszą obawiać się kary od 200 do 1000zł za brak dopełnienia obowiązków.
![]() | Reasumując, obecna sytuacja epidemiologiczna stanowi siłę wyższą i wyłącza nas z odpowiedzialności za nie dotrzymanie ustawowych obowiązków. Utrudnienia związane z ograniczeniem pracy urzędów oraz obecne zalecenia władz aby pozostać w domach skutecznie uniemożliwiają wielu osobom wykonanie czynności administracyjnych. Należy w konsekwencji przyjąć, że nie zarejestrowanie na przykład pojazdu sprowadzonego z zagranicy w ustawowym terminie 30-stu dni nie podlega co do zasady karze. Analogicznie sytuacja wygląda również w stosunku do zawiadomienia o sprzedaży/nabyciu, z zastrzeżeniem że osoba zobowiązana nie miała takowej możliwości z powodu braku profilu ePUAP lub braku dostępu do internetu z powodu np. kwarantanny. |
Proszę wybrać interesujący temat i przesłać swoje dane kontaktowe, nasz konsultant skontaktuję się z Państwem i odpowie na każde pytanie.