.REJESTRACJA

 • Start  / 
 • Rejestracja pojazdów - samochody sprowadzone spoza unii - odprawa oraz koszty

sprowadzenie pojazdu ze stanów, czy to się opłaca?

Sprowadzenie pojazdu spoza Unii Europejskiej jest częstą praktyką stosowaną przez handlarzy w celach zarobkowych. Głównym atutem sprowadzanych pojazdów spoza unii jest ich dobry stan techniczny zwłaszcza układu amortyzacji i zawieszenia. Sytuacja ta spowodowana jest oczywiście lepszym statusem finansowym właścicieli, których stać na regularne serwisowanie pojazdów w autoryzowanych warsztatach i stacjach kontrolnych. Oczywiście należy pamiętać iż duża cześć pojazdów sprowadzonych to samochody uszkodzone lub pochodzące z licytacji powypadkowych przeprowadzanych przez ubezpieczycieli. Sprowadzanie pojazdów spoza unii kiedyś było kojarzone wyłącznie z praktykami stosowanymi przez handlarzy. W dzisiejszych czasach coraz częściej jest spotykaną praktyką wśród osób prywatnych próbujących zaoszczędzić.

Jakie czekają nas procedury i ile jesteśmy w stanie faktycznie zaoszczędzić ?

Procedura po sprowadzeniu pojazdu spoza Unii Europejskiej.

Po wprowadzeniu pojazdu na terytorium unii należy stawić się w urzędzie celnym by uzyskać dokument tranzytowy (T1). Dokument tranzytowy wraz ze złożonym na granicy depozytem jest zabezpieczeniem wprowadzonego towaru na terytorium krajów członkowskich (pojazd traktowany jest jak towar). Otwarty tranzyt należy zamknąć we właściwym względem miejsca zamieszkania podmiotu urzędzie celnym opłacając należne cło, vat oraz akcyzę.

Odprawy możemy dokonać również na terytorium innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej opłacając w nim cło oraz vat. W takim przypadku do uiszczenia w Polsce zostanie nam tylko podatek akcyzowy.

Istnieją również niestandardowe sytuacje gdzie wykorzystujemy swój pojazd w celach turystycznych i z jakiś powodów pojazd ma zostać zarejestrowany w Polsce (np. odwiedzamy rodzinę i postanawiamy sprzedać auto). W takim przypadku agent celny składa wniosek o przyjęcie zgłoszenia celnego w miejscu docelowym, a należności celne takie jak: cło, vat oraz akcyza opłacane są wraz z odprawą.

Jakie dokumenty będziemy potrzebowali do wykonania odprawy ?

Do prawidłowego zgłoszenia celnego (SAD) po za skomplikowaną deklaracją będziemy musieli załączyć takie dokumenty jak:

 • dowód rejestracyjny pojazdu (np. w stanach: certificate of title),
 • dokument potwierdzający prawo własności (umowa kupna, faktura, rachunek),
 • wszelkie inne dokumenty związane z pojazdem np. polisa.

W jaki sposób wyliczana jest wysokość cła, vat-u oraz akcyzy?

Zakładając, że odprawa zostanie zrealizowana w Polsce oraz wszelkie opłaty zostaną opłacone w kraju ich wysokość będzie się kształtować następująco:

 1. CŁO – dla pojazdów sprowadzonych spoza unii wynosi 10% ( choć w przypadku krajów objętych porozumieniem EFTA po spełnieniu odpowiednich warunków może wynosić 0%). Podstawą do wyliczenia cła jaką przyjmuje urząd jest kwota z dowodu zakupu (umowa, faktura, rachunek) powiększona o koszty transportu do granicy plus ewentualne ubezpieczenie pojazdu.

 2. AKCYZA - podatek akcyzowy wyliczany jest względem pojemności silnika w następujący sposób:
  • pojazdy z silnikami do 2000cm3 stawka podatku wynosi 3,1%,
  • pojazdy z silnikami powyżej 2000cm3 stawka podatku wynosi 18,6%.

  Istnieją również pojazdy z silnikami hybrydowymi gdzie stawka podatku wynosi odpowiednio:

  • pojazdy hybrydowe z silnikami do 2000cm3 stawka podatku wynosi 1.55%,
  • pojazdy hybrydowe z silnikami powyżej 2000cm3 stawka podatku wynosi 9,3%.

  Podstawą opodatkowania jaką urząd przyjmuje jest kwota z dowodu zakupu (umowa, faktura, rachunek) powiększona o koszty transportu do granicy, ewentualne ubezpieczenie oraz cło.

 3. VAT - w przypadku odprawy wykonywanej w Polsce wysokość podatku vat wynosi 23%. Podstawą do naliczenia podatku VAT jaką przyjmuje urząd jest kwota zakupu (umowa, faktura, rachunek) plus koszty transportu do granicy, ewentualne koszty ubezpieczenia powiększone dodatkowo o cło oraz akcyzę.

Jakie następne czynności czekają nas po wykonanej odprawie ?

Tłumaczenie dokumentów

Po uregulowaniu wszelkich należności celnych związanych z opłaceniem cła, vat i akcyzy czeka nas wykonanie tłumaczeń(uwaga: w przypadku odprawy z zagranicy lub niestandardowych zapisów w dokumentach tłumaczenia wykonujemy przed odprawą w urzędzie celnym). W zależności od okoliczności tłumaczymy dowód zakupu, dowód rejestracyjny oraz inne dokumenty niezbędne do rejestracji (dot. pojazdów specjalnych, wojskowych oraz innych niestandardowych przypadków, w których dowód rejestracyjny zastępuje zaświadczenie).

Badanie techniczne

Przed wizytą w wydziale komunikacji należy uzyskać zaświadczenie o pozytywnie przeprowadzonym badaniu technicznym. Aby uzyskać wymagane zaświadczenie należy udać się na stację kontroli pojazdów. W przypadku braku zastrzeżeń diagnosta po kontroli wyda nam stosowne zaświadczenie wymagane do rejestracji.

Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt iż większość pojazdów sprowadzonych np. ze stanów wymaga odpowiedniego przystosowania do norm określonych w przepisach Unii Europejskiej. Dotyczy to np. wymiany świateł, które w stanach świecą w równomiernym stopniu (symetrycznie) natomiast w Europie lewa lampa od prawej ma nieco krótszy zasięg (asymetrycznie). Następnym często spotykanym problemem jest brak tylnych świateł przeciwmgielnych, amerykanie ich nie używają w związku z czym musimy je zamontować we własnym zakresie. Rzadziej spotykanym problemem głównie w starszych amerykańskich samochodach są czerwone kierunkowskazy, które często są zintegrowane ze światłami mijania i stopu. Jeśli trafi nam się egzemplarz z takimi nietypowymi lampami to niestety będziemy musieli je wymienić.

Wydział komunikacji - rejestracja pojazdu spoza Unii Europejskiej

Po wszelkich czynnościach związanych z dostosowaniem pojazdu do wymagań unijnych oraz uregulowaniem niezbędnych podatków należy udać się do wydziału komunikacji gdzie rejestracji pojazdu dokonuje starosta właściwego urzędu względem naszego miejsca zamieszkania.

Jakie dokumenty będziemy potrzebowali podczas rejestracji w wydziale ?

Podczas rejestracji pojazdu w urzędzie miasta należy przedstawić komplet dokumentów (dowód własności, dowód rejestracyjny, certyfikat własności, ważne badanie techniczne itd), jak również pozostałe dokumenty świadczące o uregulowaniu wszelkich innych zobowiązań podatkowych. Komplet wymaganych dokumentów jakie należy przedstawić w urzędzie wygląda następująco:

 • potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego (w przypadku odprawy wykonywanej w Polsce podatek akcyzowy uregulowany jest wraz z odprawą SAD),
 • dowód zakupu pojazdu (umowa, faktura, rachunek),
 • zaświadczenie o pozytywnym przejściu badania technicznego od diagnosty,
 • dowód odprawy celnej (wykonanej w Polsce lub na terytorium krajów członkowskich),
 • wniosek o rejestracje pojazdu,
 • dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.

Zestawienie kosztów urzędowych podczas rejestracji pojazdów.

Podstawowe opłaty urzędowe w wydziale komunikacji dotyczące rejestracji pojazdu sprowadzonego:

 • dowód rejestracyjny - 48zł,
 • karta pojazdu - 75zł,
 • tablice rejestracyjne - 80zł,
 • nalepki legalizacyjne - 11zł,
 • nalepka na szybę - 16,50zł,
 • pozwolenie czasowe - 12zł,
 • tablice indywidualne (opcjonalnie) - 1000zł.

Wszystkich niezbędnych opłat dotyczących rejestracji pojazdu można dokonać w kasie wydziału komunikacji lub dokonując wpłaty na konto bankowe wskazane przez urząd administracji. W tytule przelewu należy pamiętać aby podać vin, markę, charakter przelewu (np. opłata za rejestrację pojazdu) oraz dane osobowe właściciela pojazdu.

Podsumowanie

Rejestracja pojazdów sprowadzonych spoza Unii Europejskiej jak również z krajów należących do wspólnoty wiąże się z koniecznością uiszczenia opłat podatkowych oraz administracyjnych. Wiele czynności wymaga reprezentacji naszej strony przez agenta celnego, który reprezentuje nas np. podczas odprawy celnej w urzędzie. Nie które czynności często wymagają złożenia odpowiednich wyjaśnień lub skomplikowanych deklaracji gdzie łatwo o popełnienie błędu.

Zapewniamy profesjonalną pomoc w czynnościach administracyjnych. Posiadamy agentów celnych z uprawnieniami by wykonywać wszelkie odprawy (również zwolnienie z konieczności opłacania należności podatkowych tzw. mienie przesiedlenia). Zachęcamy do kontaktu z przedstawicielem naszej firmy, który odpowie na wszelkie pytania dotyczące pojazdów sprowadzanych z zagranicy.

rejestracja pojazdu

Administracja w domu nic prostrzego !

teraz zarejestrujesz pojazd lub wykonasz tłumaczenie nie wychodząc z domu.

Czytaj więcej
rejestracja pojazdu

Akcyza przez internet ! Nowość

opłać podatek akcyzowy przez internet z domu

Czytaj więcej

Obsługujemy całe województwo pomorskie

potrzebujesz pomocy w innym mieście
skontaktuj się z nami

 • GDAŃSK
 • GDYNIA
 • SOPOT
 • PRUSZCZ GD
 • KOŚCIERZYNA
 • KARTUZY
 • WEJHEROWO
 • MALBORK
 • TCZEW
 • PUCK
 • STAROGARD GD
 • WŁADYSŁAWOWO
Kontakt

Masz pytania ?

porozmawiaj z naszym konsultantem

Proszę wybrać interesujący temat i przesłać swoje dane kontaktowe, nasz konsultant skontaktuję się z Państwem i odpowie na każde pytanie.