.REJESTRACJA

  • Start  / 
  • Koszt sprowadzenia auta z USA, czy to się tak naprawdę opłaca ?

sprowadzenie pojazdu ze stanów, czy to się opłaca?

W dzisiejszych czasach sprowadzanie aut zza oceanu cieszy się dużą popularnością. Wiele natomiast osób zastanawia się nad tym czy faktycznie jest to opłacalne. Poniżej przedstawimy Państwu informacje, na podstawie których będą mogli Państwo wyciągnąć własne wnioski.

Faktem jest to, że pojazdy zakupione na rynku amerykańskim są tańsze niż te kupione w Europie. Jednakże dotyczy to przeważnie pojazdów droższych z tzw. „wyższej półki”, których cena to co najmniej 50 tys. zł.. Przy tańszych samochodach po odliczeniu wszystkich kosztów może się okazać, że oszczędności będą wręcz symboliczne.

Inaczej wygląda sytuacja jeżeli mówimy o zakupie aut uszkodzonych sprowadzonych z zamiarem ich naprawy. Trudno tu oszacować opłacalność takiego przedsięwzięcia, ponieważ zależy ono od wielu czynników takich jak stopień uszkodzenia pojazdu czy koszty jego naprawy, które mogą wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Przy podjęciu takiej decyzji warto skorzystać z rady zaprzyjaźnionego warsztatu lub profesjonalnego handlarza.

Jakie są dokładnie koszty urzędowe?

Importując towary spoza Unii Europejskiej a w tym przypadku mowa o pojazdach, musimy liczyć się z wysokimi kosztami często przekraczającymi nawet 50% wartości pojazdu. W skład tych kosztów należy wliczyć opłatę podatku VAT, która w Polsce wynosi 23% oraz cło w wysokości 10% wartości pojazdu. Kolejną opłatą jaka musimy uwzględnić w kosztach jest podatek akcyzowy wyliczany od wartości pojazdu z uwzględnieniem pojemności silnika. Dla pojazdów nie przekraczających 2000 cm3 wysokość podatku wynosi 3,1% natomiast dla silników o większej pojemności stawka podatku wynosi już 18,6 %.

Uwaga: Urząd administracji skarbowej każdorazowo weryfikuje podaną wartość pojazdu w umowie kupna, fakturze czy wystawionym rachunku. Wskazana wartość musi się mieścić w 20% tolerancji średniej wartości pojazdu na polskim rynku.

Czy są jakieś sposoby na ominięcie lub obniżenie tych podatków ?

Zaczynając od podatku VAT, tzw. podatek od towarów i usług wprowadzony przez Ustawę z dnia 8 stycznia 1993 r. i poddany kolejnym unijnym regulacjom z dnia 11 marca 2004 r. zakłada, że każdy towar wprowadzony na terytorium Unii Europejskiej musi mieć uregulowany stan opodatkowania.

Często spotykaną praktyką wśród osób importujących pojazd ze stanów jest wprowadzenie pojazdu najpierw do jednego z krajów Unii Europejskiej w których podatek VAT jest niższy niż w Polsce. Pozwala to zaoszczędzić na podatku, jednakże należy uwzględnić koszty transportu zakupionego pojazdu do kraju. Zdecydowana większość sprowadzanych samochodów z U.S.A trafia do Niemczech gdzie podatek VAT wynosi 19% co już w początkowym etapie pozwala zaoszczędzić kwotę równą 4% wartości pojazdu.

Istnieje również możliwość zwolnienia z opłaty cła wynoszącego 10 % wartości pojazdu dla aut, które zostały wyprodukowane na terenie Unii Europejskiej. W tym celu należy spełnić kilka dodatkowych warunków a jednym z nich jest udokumentowane pochodzenie pojazdu. Uwzględniając powyżej opisane sytuację możemy zaoszczędzić na samych podatkach kwotę równą 14% wartości pojazdu.

Po sprowadzeniu pojazdu spoza Unii mamy dodatkowo obowiązek opłacenia podatku akcyzowego. Podatkiem akcyzowym są objęte tzw. dobra infrastrukturalne a za takie uważa się również pojazdy. Wiąże się on z wysoką opłatą, dla której nie są przewidziane żadne zniżki. Jedyną możliwością ominięcia opłaty tego podatku jest przeprowadzenie mienia przesiedlenia. Na tym etapie należy wspomnieć o formalnościach administracyjnych jakich musimy dokonać aby uzyskać wspomniane wyżej zwolnienie. Urząd administracji skarbowej wymaga udokumentowania pobytu zagranicą przez ostatni rok, użytkowania tam pojazdu nieprzerwanie przez co najmniej 6 ostatnich miesięcy, potwierdzenia zakończenia pobytu oraz potwierdzenia powrotu do swojego ojczystego kraju. Są to warunki ciężkie do spełnienia ponieważ okoliczności z jakich i na jakich warunkach przebywamy w danym kraju często uniemożliwiają uzyskanie takiego zwolnienia z racji np. wykonywanej pracy kontraktowej lub podwójnego obywatelstwa.

Podsumowanie

Czy opłaca się sprowadzać samochody spoza Unii ?

Tak, zapewnia to nam większe lub mniejsze oszczędności jednakże jest to przedsięwzięcie, w którego realizacji należy uwzględnić wiele czynników. Musimy przekalkulować obowiązki podatkowe, które będą nas dotyczyć po sprowadzeniu towaru jak i szereg procedur administracyjnych. Warto nadmienić, że nasza firma jako agencja celna zapewnia pełne wsparcie w czynnościach administracyjnych chroniąc Państwa przed uporczywymi procedurami. Posiadamy agentów celnych z uprawnieniami do przeprowadzenia kompleksowych odpraw pojazdów sprowadzanych spoza Unii Europejskiej.

rejestracja pojazdu

Administracja w domu nic prostrzego !

teraz zarejestrujesz pojazd lub wykonasz tłumaczenie nie wychodząc z domu.

Czytaj więcej
rejestracja pojazdu

Akcyza przez internet ! Nowość

opłać podatek akcyzowy przez internet z domu

Czytaj więcej

Obsługujemy całe województwo pomorskie

potrzebujesz pomocy w innym mieście
skontaktuj się z nami

  • GDAŃSK
  • GDYNIA
  • SOPOT
  • PRUSZCZ GD
  • KOŚCIERZYNA
  • KARTUZY
  • WEJHEROWO
  • MALBORK
  • TCZEW
  • PUCK
  • STAROGARD GD
  • WŁADYSŁAWOWO
Kontakt

Masz pytania ?

porozmawiaj z naszym konsultantem

Proszę wybrać interesujący temat i przesłać swoje dane kontaktowe, nasz konsultant skontaktuję się z Państwem i odpowie na każde pytanie.