.REJESTRACJA

 • Start  / 
 • Używane samochody z Polski – czy warto kupić ?

używane samochody z Polski - czy warto kupić?

Wielu kierowców uważa, że zakup pojazdu w Polsce jest dobrym pomysłem, który zaoszczędzi nam wielu kłopotów związanych ze sprowadzeniem wymarzonego pojazdu. Tylko gdzie kupić samochód, udać się do autoryzowanego dealera, na auto handel, czy szukać prywatnego sprzedawcy ?

Odpowiedzieć na te pytanie jest bardzo złożona i zależy od wielu czynników, w poniższym artykule przedstawimy kilka faktów skąd biorą się samochody w Polsce.

Pojazdy sprowadzane na handel – rynek wtórny

Samochody sprowadzane na polski rynek to w 90% pojazdy powypadkowe, które za granicą kupowane są za niższą cenę by sprzedać je ze zwiększonym zyskiem w Polsce. Pojazdy sprowadzane to na ogół samochody z drobnymi uszkodzeniami. Na takich pojazdach handlarze zarabiają średnio od 1000 do 3000 zł. w zależności od stopnia uszkodzenia. Niestety proceder naprawczy w Polsce rozkwitł tak bardzo, że remontuje się nawet poważnie uszkodzone pojazdy, które za granicą nie są naprawiane ze względu na bardzo wysoki koszt. Właśnie na takich autach handlarze zarabiają naj więcej. Fakt ten niestety pozostawia wiele do życzenia w kwestii bezpieczeństwa w późniejszym użytkowaniu zakupionego pojazdu. Od momentu wprowadzenia w Niemczech przepisu zwiększającego dopłaty do nowego auta za zezłomowanie samochodu większość tych aut jest demontowanych. Znalezienie dobrego auta w dobrej cenie jest bardzo czasochłonne w związku z czym nie jest za bardzo praktykowane przez polskich handlarzy. Taki rozwój sytuacji sprawia że szukając pojazdu w Polsce już się nie zastanawiamy czy auto było powypadkowe tylko jak dużemu uszkodzeniu uległo.

Pojazdy kupione z komisu samochodowego

Często za nim zdecydujemy się na wycieczkę za granicę po swoje wymarzone auto weryfikujemy rynek lokalny lub krajowy. Niestety dobre zdanie o krajowych pojazdach zostało zniszczone już dawno przez mało profesjonalne podejście i chęć szybkiego zysku. Na szczęście niedawno wprowadzone przepisy dotyczące bazy danych o pojazdach powoli naprawiają zniszczoną reputację. Standard ofert w komisach poprawia się z roku na rok lecz naprawa zepsutej opinii potrwa zapewne jeszcze kilka lat. Na dzień dzisiejszy (dat. 27.06.2020) standard ofert wszelkich podmiotów gospodarczych zajmujących się profesjonalnie handlem pojazdów stale rośnie. Coraz więcej komisów posiada już nie tylko pojazdy klientów lecz również swoje własne samochody zakupione za gotówkę. Daje nam to większe możliwości podczas negocjacji ceny i stanowi coraz większą konkurencję dla autoryzowanych dealerów samochodowych.

Pojazdy odkupione z pierwszej ręki

Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem będzie zakup z polecenia od pierwszego właściciela. Jeśli będziemy w stanie zweryfikować dobrze sprzedającego bo jest to np. ktoś z rodziny to trafiliśmy w dziesiątkę. Najlepszą grupę stanowią pojazdy nowe zakupione wcześniej w salonie, z ważną książką serwisową oraz wszelkimi udokumentowanymi przeglądami i naprawami.

Wykluczeniu będą tu podlegać pojazdy firmowe (flota) użytkowane przez pracowników, które w krótkim czasie osiągają bardzo wysoki przebieg. Należy bezwzględnie pamiętać, że duże przebiegi zawsze zużywają wszystkie podzespoły i narażają nas na dodatkowe koszty z tym związane a i samo użytkowanie pojazdu przez pracowników firm również pozostawia wiele do życzenia.

Podsumowanie

Czy więc warto kupować samochód w Polsce ?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na tak złożone pytanie. Przede wszystkim zależy to od indywidualnych czynników, które wpływają na podjęcie decyzji o ewentualnym sprowadzeniu auta. Wiadome jest natomiast, że samochody z zagranicy są w o wiele lepszym stanie niż pojazdy zakupione w kraju. Mówi się że 2-3 letnie samochody w Polsce są w gorszym stanie od 10 letnich pojazdów sprowadzonych (dotyczy to większość krajów w Unii Europejskiej). Główną przyczyną takiej sytuacji są słabe kontrole okresowe pojazdów, przeprowadzane na stacjach diagnostycznych oraz zły stan dróg w naszym kraju. Skutkiem czego jest szybka eksploatacja podwozia, która w momencie kupna pojazdu często nadaje się do wymiany co z kolei naraża nas na dodatkowe koszty.

Żeby uniknąć napraw zaraz po zakupie auta można również zdecydować się na zakup pojazdu używanego od autoryzowanego dealera samochodowego. Jednak i tu sytuacja nie jest idealna, ponieważ cena kupna pojazdu jest zdecydowanie wyższa. Przyczyną wyższej ceny jest dokładna diagnostyka oraz fakt, że dane auto było serwisowane w autoryzowanym salonie samochodowym gdzie wszelkie koszty naprawy są zdecydowanie wyższe. Kolejną możliwością jest zakupienie pojazdu nie wykupionego przez leasingobiorcę po zakończonym okresie umownym lecz tę grupę pojazdów odradzamy szczególnie. Ze względu na wadliwy sposób użytkowania flotowych samochodów oraz ogromne przebiegi uzyskane w bardzo krótkim czasie.

Nawet po szczegółowej kontroli i standardowej wymianie podstawowych podzespołów nadmiernemu wyeksploatowaniu uległy także pozostałe części co w krótkim odstępie czasu przełoży się na dodatkowe koszty. Podejmując decyzję o tym z jakiego źródła zakupimy pojazd, należy rozważyć plusy i minusy każdej z dostępnych możliwości. Niewątpliwie naj więcej zalet może nam przynieść sprowadzenie auta z zagranicy. Jednak by znaleźć auto w dobrym stanie technicznym należy szukać samochodu od prywatnego sprzedawcy lub udać się na autoryzowany auto handel. Szukając dobrego auta nie należy spodziewać się niższej ceny tylko lepszego stanu technicznego, ponieważ od tego w dużej mierze zależy jak długo auto nam jeszcze posłuży.

rejestracja pojazdu

Administracja w domu nic prostrzego !

teraz zarejestrujesz pojazd lub wykonasz tłumaczenie nie wychodząc z domu.

Czytaj więcej
rejestracja pojazdu

Akcyza przez internet ! Nowość

opłać podatek akcyzowy przez internet z domu

Czytaj więcej

Obsługujemy całe województwo pomorskie

potrzebujesz pomocy w innym mieście
skontaktuj się z nami

 • GDAŃSK
 • GDYNIA
 • SOPOT
 • PRUSZCZ GD
 • KOŚCIERZYNA
 • KARTUZY
 • WEJHEROWO
 • MALBORK
 • TCZEW
 • PUCK
 • STAROGARD GD
 • WŁADYSŁAWOWO
Kontakt

Masz pytania ?

porozmawiaj z naszym konsultantem

Proszę wybrać interesujący temat i przesłać swoje dane kontaktowe, nasz konsultant skontaktuję się z Państwem i odpowie na każde pytanie.